Czym jest trypofobia i co powoduje strach przed dziurami?


Czym jest trypofobia i co powoduje strach przed dziurami?
Termin trypofobia został wymyślony w 2005 roku przez internautów, którzy połączyli greckie słowa "dziura" i "strach". O ile nie zostało jeszcze oficjalnie zdefiniowane jako warunek, w badaniu z zakresu nauk psychologicznych oszacowano, że trypofobia występuje u 16% osób.

Czym jest trypofobia i jakie są objawy?

Termin trypofobia został wymyślony w 2005 roku przez internautów, którzy połączyli greckie słowa "dziura" i "strach".

O ile nie zostało jeszcze oficjalnie zdefiniowane jako warunek, w badaniu z zakresu nauk psychologicznych oszacowano, że trypofobia występuje u 16% osób.

Praca naukowa wyjaśnia, że ​​stan ten wywołuje intensywną reakcję, mimo że "bodźce są zwykle skupiskami otworów każdej odmiany, które są prawie zawsze nieszkodliwe i pozornie nie stanowią zagrożenia".

Nasilenie lęku zależy od konkretnego przypadku.

Podczas gdy niektórzy odkrywają, że skupiska dziur powodują, że czują się niekomfortowo, inni twierdzą, że widok obrazów może sprawić, że wstrząśnie nimi ze strachu.

Jaka jest przyczyna trypofobii?

Podczas gdy badania nad tym schorzeniem są jeszcze w powijakach, niektórzy eksperci uważają, że to ludzkie DNA czuje się odrzucone przez powtarzające się wzorce.

Wilkins i Cole przedstawili swoją teorię jako badanie z 2013 roku.

Argumentowali, że instynktownie jest kojarzyć kształty z niebezpieczeństwem, ponieważ mózg w naturalny sposób łączy je z chorobą lub ranami.

Profesor Matthews pchnął inną teorię, twierdząc, że ludzie prawdopodobnie boją się obrazów z powodu zalewania i uwarunkowania.
 

Czy istnieje lek na trypofobię?

Podobnie jak w przypadku innych fobii, leczenie irracjonalnego strachu często nie jest łatwe.

Terapia poznawczo-behawioralna może być wykorzystana do pomocy chorym wzmianie nieproduktywnych wzorców myślowych.

To pozwala im odróżnić, że ich intensywny strach jest w ich wyobraźni.

Inne metody leczenia, które są podejmowane przez trypofobię, obejmują terapię behawioralną, doradztwo i hipnozę.

Powiązane artykuły

Nowości

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.