Odszkodowanie za uszkodzone auto poza granicami Polski


Odszkodowanie za uszkodzone auto poza granicami Polski
Wyjeżdżasz własnym autem za granicę? Dowiedź się jak zachować się w przypadku kolizji, tak aby nie spotkała Cię przykra i kosztowna niespodzianka już na miejscu.

Jeśli poniosłeś szkodę za granicą, to wiesz że jej likwidacja może stwarzać pewne problemy między innymi poprzez barierę językową oraz nieznajomość prawa jakie obowiązuje w danym kraju. Pokierujemy Cię jakie kroki należy poczynić, aby sobie z tym poradzić w krajach UE i poza nią.

Na początku warto wspomnieć, że najlepiej już przed wyjazdem zatroszczyć się o takie ubezpieczenie. Często ubezpieczenie OC, które już posiadamy może okazać się niedostateczne. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowy filar pakietu assistance który jest akceptowany w danym kraju. W przypadku jeśli będziesz uczestniczył w wypadku, koniecznie zgłoś się jak najszybciej do lokalnej agencji swojego ubezpieczyciela. Najczęściej ten typ ubezpieczenia posiada wsparcie tłumacza, odholowanie uszkodzonego pojazdu, pojazd zastępczy czy nawet zapewnienie noclegu.

Jeszcze przed wyjazdem warto poczytać o likwidacji szkody komunikacyjnej w kraju, do którego się wybieramy. Należy też zajrzeć do opinii i komantarzy osób, którym zdarzyła się kolizja w danym kraju.

Co musisz zrobić na miejscu zdarzenia?

  Najważniejszą kwestią, którą należy zrealizować, aby móc później ubiegać się o należne odszkodowanie jest wypełnienie oświadczenia o wypadku drogowym. Oświadczenie posiada:

  • opis wypadku
  • dane personalne osób które brały udział w kolizji drogowej
  • numer polisy ubezpieczeniowej

   Na miejsce zdarzenia warto wezwać policję. W takich krajach jak Serbia, Czechy, Austria procedura ta wiąże się z dodatkowymi kosztami (stałe lub uzależnione od kosztów szkody)

   Najlepiej o szczegółowe informację pytać funkcjonariuszy policji.

  Zarówno jako sprawca wypadku jak i poszkodowany powinieneś przestrzegać podstawowych zasad:

  • nie oddawaj osobom trzecim swoich dokumentów ubezpieczeniowych OC
  • staraj się uważnie zapoznać z treścią dokumentów które podpisujesz w obcym języku, w razie konieczności proś o pomoc
  • brak znajomości języka może sprowokować, iż zostaniesz wplątany w zrzeszenie się do wypłaty odszkodowania lub przyznanie się do winy.

    

  Powiązane artykuły

  Nowości

  Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
  Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.